Azerbaycan ; İran Gizli Servisiyle İlişkisi Olduğu Gerekçesiyle 6 Kişiyi Tutukladı!

İran ve Azerbaycan bayrakları dalgalanıyor. (Fotoğraf : DS)

Azerbaycan, İran gizli servisiyle ilişkisi olduğu ve darbe girişimi hazırlığı içinde oldukları şüphesiyle 6 Azeri vatandaşının tutuklandığını duyurdu…

Azerbaycan ayrıca, İran’ın Bakü Büyükelçiliğinde çalışan 4 diplomatı “istenmeyen kişi” ilan etti.

Azerbaycan İçişleri Bakanlığı ve Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, 6 Azeri vatandaşının ülkenin istikrarını bozma adına İran gizli servisi tarafından istihdam edildiği duyuruldu.

Açıklamada, bu kişilerin, “Anayasal düzeni şiddet kullanarak yıkmak yoluyla Azerbaycan’da şeriatla yönetilen bir devlet kurmakla görevli bir direniş grubu oluşturmakla görevlendirildiği” bildirildi.

Azeri kaynaklara göre tutuklanan kişiler yurt dışından gelen emirleri yerine getirerek İran yanlısı dini aşırılık propagandası yapmakla suçlanıyor.

Tutuklamaların İran ve Azerbaycan arasında son dönemde bozulan ilişkilerin daha da gerginleşmesine yol açması bekleniyor.

Sınır komşusu iki ülke arasındaki ilişkilerde Dağlık Karabağ meselesi nedeniyle uzun süredir gergin. Gerginliğin arkasında genel olarak İran’ın Ermenistan’la; Azerbaycan’ın da İsrail’le olan ilişkileri yatıyor…