İtalya Başbakanı Giorgia Meloni : Afrika Bizim İçin Kesinlikle Stratejik Bir Bölge!

Somali Devlet Başkanı Hasan Şeyh Mahmud (Solda), Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali (Ortada) ve İtalya Başbakanı Giorgia Meloni. (Fotoğraf : ANSA/ FILIPPO ATTILI/BASIN OFİSİ)

İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, Avrupa’nın Afrika’da geride kaldığını, Afrika’nın hem İtalya hem Avrupa için stratejik bir bölge olduğunu söyledi…

Afrika ülkesi Etiyopya resmi ziyarette bulunan ve gezisinin son gününde Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ve Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile üçlü zirveye katılan Meloni, Addis Ababa”daki İtalyan okulunda, İtalyan basınına açıklamalarda bulundu.

Meloni, Avrupa’nın Afrika’ya yaklaşımını eleştirerek “Avrupa, Afrika’da geride kaldı. Afrika bizim için kesinlikle stratejik bir yer. İtalya bunu teşvik etmeye çalışıyor. Bu, bunu anlayarak telafi edilebilir.” diye konuştu.

Afrika ülkelerinin kalkınmasını desteklemek için gereken şeyle ışık tutmaya çalıştıklarını, İtalya’nın bu işte ön sıralarda yer alabileceğini aktaran Meloni, “Algılanandan farklı olarak Afrika aslında fakir bir kıta değil, bazı durumlarda sömürülmüş bir yer ancak esasen zenginliğini çıkaracak araçlara sahip değil. Bu zenginliklerle sakince yaşayabilir.” ifadelerini kullandı.

Göç akışı gibi bir sorunları olduğunu dile getiren Meloni, “Etiyopya, bugün 1 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan bir ülke. Bizim için de stratejik olan bu uluslar desteklenmezse ortaya çıkan sorunlar bize kadar geliyor. İtalya bunu iyi anlıyor çünkü buna en yakın olan biziz.” değerlendirmesini yaptı.

Başbakan Meloni, son dönemde ülkesine yönelik artan düzensiz göç konusunda ise Afrika ile düzenli göçe yönelik işbirliği yapılması gerektiğini vurgularken İtalya’ya gelen göçmenler için bir çekim faktörü gibi algılanan sığınmacılara yönelik özel koruma statüsünü de kaldırmayı hedeflediklerini söyledi…