Nakit Sıkıntısı Çeken Pakistan ; 7 Milyar Dolarlık Paket İçin IMF İle Görüşüyor!

Pakistan'ın Karaçi şehrinde, insanlar alışveriş yapıyor. (Fotoğraf : AFP)

Nakit sıkıntısı çeken Pakistan, ekonomik çöküşü önlemek için 7 milyar dolarlık bir kurtarma paketinden ertelenen fonları serbest bırakmak amacıyla Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilk tur görüşmelerini gerçekleştirdi…

Maliye bakanlığından yapılan açıklamada, Maliye Bakanı Ishaq Dar’ın IMF Pakistan Misyon Şefi Nathan Porter ile görüştüğü ve kendisine “Mali, ekonomik reformlar ve hükümetin farklı sektörlerde aldığı önlemler” hakkında bilgi verdiği belirtildi.

IMF finansmanı, üç haftalık ithalatı zar zor karşılamaya yetecek kadar döviz rezervine sahip olan Pakistan için kritik öneme sahip. İthalat faturasının büyük kısmını akaryakıt oluşturuyor.

Pakistan, 2019’da 6 milyar dolarlık bir IMF kurtarma paketi sağladı ve geçen yıl 1 milyar dolar daha eklendi.

Maliye bakanlığı kaynaklarına göre, IMF’nin Pakistan’ın paylaştığı yeni yol haritasına henüz yanıt vermemesi, ilk çabaların pek başarılı olmadığını gösteriyor.

Bakanlar, Maliye Bakanlığı’nın bekleyen tüm önlemlerin bir anda uygulanamayacağı konusunda IMF’yi ikna etmek için elinden geleni yapacağını da sözlerine ekledi.

Pakistan, şimdiye kadar Suudi Arabistan, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) müzakere pozisyonunu güçlendirmeye yardımcı olmak için ülkeye kümülatif olarak 5 milyar dolar nakit mevduat sağlayacağını açıklamıştı.

Ancak bu vaatlerin hiçbiri gerçekleşmedi ve Pakistan’ın IMF’nin şartlarını kabul etmekten başka çaresi kalmadı…