Stoltenberg ; Güney Kore’ye Ukrayna’ya Askeri Desteğini Güçlendirme Çağrısı Yaptı!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Seul'de Dışişleri Bakanlığı'nda yaptıkları görüşmede Güney Kore Dışişleri Bakanı Park Jin ile el sıkışıyor. (Fotoğraf : Kim Min-Hee-Reuters)

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefiklerini örnek göstererek, Güney Kore’yi Ukrayna’ya askeri desteğini güçlendirmeye çağırdı…

Stoltenberg, Güney Kore’ye Ukrayna’ya silah içermeyen yardımları için teşekkür etti, ancak Kiev yönetiminin “acil olarak” cephaneliğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Stoltenberg açıklamalarını, Ukrayna Savaşı ve Çin ile artan rekabet karşısında ABD ile bağları güçlendirmeyi amaçlayan Asya ziyaretinin ilk durağı olan Güney Kore’de yaptı.

NATO Genel Sekreteri daha sonra Japonya’da görüşmelerde bulunacak. Stoltenberg, “Kore Cumhuriyeti’ni askeri destek konusundaki tavrını devam ettirmeye ve çabalarını artırmaya çağırıyorum” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü ;

  • Neticede sizin vereceğiniz bir karar ama çatışma halindeki ülkelere asla silah ihracatı yapmama politikasını güden bir dizi NATO müttefiki bu politikayı değiştirdi.

Güney Kore savaşın başlamasının ardından, NATO üyesi Polonya’ya yüzlerce tank, uçak ve diğer silah sağlayan büyük anlaşmalar imzaladı.

Fakat Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol çatışma içerisindeki ülkelere silah sağlamayı yasaklayan kanunun Ukrayna’ya silah sağlamalarını zorlaştırdığını söylüyor.

Bölgeyle ilgili bir diğer gelişmede ise Rusya, tartışmalı Kuril adalarındaki Japon balıkçıların lisanslarının yenilenmesiyle ilgili görüşmelere katılmayacağını duyurdu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, kararın Tokyo yönetiminin aldığı Rusya karşıtı önlemlere cevaben verildiğini söyledi.

Japonya son olarak, Moskova’ya yönelik uygulanan geniş çaplı yaptırımlar konusunda Batılı müttefiklerine dahil olmuştu.

Geçen Haziran ayında, 1998 yılında balıkçılık haklarına ilişkin yapılmış bir anlaşma Rusya tarafından askıya alınmıştı…