Sudan Ordusu : Milis Hızlı Destek Kuvvetlerini Tasfiye Etmeden Müzakere Olmayacak!

Sudan Ordu askerleri 15 Nisan'da Hartum'da konuşlandı. (Fotoğraf : AFP)

Sudan ordusu, “Hımidti’nin milisleri” olarak tanımladığı ve bu sabahtan beri çatıştığı paramiliter güç Hızlı Destek Kuvvetlerini tasfiye etme ve parçalamadan önce müzakere veya diyaloğa oturmayacaklarını duyurdu…

Sudan ordusundan yapılan açıklamada, “(HDK Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu’yu kastederek) Hımidti’nin isyancı milislerinin tasfiye edilmesi ve dağıtılmasından önce herhangi bir müzakere veya diyalog olmayacak.” ifadeleri kullanıldı.

Halkı, Hızlı Destek Kuvvetlerini (HDK) ile çatışmaya girmemeye çağıran ordu açıklamasında, “Güvenliğinizi koruyun ve Hımidti’nin isyancı milisleriyle çatışmayın. Silahlı Kuvvetler, bu meseleyi hızlı bir şekilde çözmeye muktedirdir, ancak operasyonlardan zarar görmemeniz için çalışıyoruz.” denildi.

Öte yandan Ordu Sözcüsü Nebil Abdullah, “Silahlı Kuvvetler, Sudan’a güvenlik ve istikrarı çok yakında geri getirmek için kararlılıkla çalışıyor. Durumun bu derece kötüye gitmesini, Sudanlıların bu talihsiz şekilde silahlarını birbirine doğrultmasını istemiyorduk.” dedi.

Sudan’da tansiyonun tırmanması, ordu ile HDK arasında “Askeri güvenlik reformu” konusunda yaşanan bir dizi anlaşmazlığın ardından geldi…