Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu : Çin Tayvan’ı 2027 Yılında İşgal Edebilir!

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu. (Fotoğraf : EPA)

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Çin’in Devlet Başkanı Şi Cinping’in iç sorunlarından uzaklaşmak için Tayvan’ı işgal etme olasılığının artık ‘daha yüksek’ olduğunu söyledi….

Joseph Wu, 2027’yi bu tür bir eylemin büyük olasılıkla gerçekleşeceği kilit tarih olarak belirledi.

Bakan bu ifadeleri, Çin’in artık her gün Tayvan hava sahasında savaş uçakları uçurduğu, Tayvan boğazındaki gerilimin yıllardır hiç olmadığı kadar yüksek olduğu bir zamanda kullandı.

Joseph Wu ayrıca, Tayvan’ın özerkliğe sahip olduğunu ancak resmi olarak bağımsızlık ilan etmediği mevcut ‘statükonun’ sonsuza kadar sürmeyebileceğini söyledi.

Tayvan, Çin’in kendisine ait olarak gördüğü demokratik, kendi kendini yöneten bir ada.

Hiçbir zaman iktidardaki Komünist Parti tarafından kontrol edilmemiş olmasına rağmen, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ‘Tayvan’ın Çin kontrolü altına alınmasını ülkenin temel çıkarlarının özü’ olarak tanımlandı.

Geçen yılki durumun önceki iki yıla göre çok daha kötü olduğunu kabul eden Joseph Wu şu ifadelerle devam etti ;

  • Ancak bana göre 2027 dikkat etmemiz gereken yıl. 2027’de Şi Cinping muhtemelen dördüncü dönemine girecek ve eğer önceki üç döneminde görevi sırasında herhangi bir başarı iddia edemezse, başarısı veya mirası olarak sahip çıkması için başka bir şey düşünmesi gerekebilir. Şu anda Çin’in durumuna bakarsanız, ekonomi kötüye gidiyor. İnsanlar mutlu değil, emlak işi eriyip gidiyor gibi görünüyor. Şi Cinping Çin’deki iç durumu değiştiremezse, dikkati başka yöne çekmek veya Çinlilere bir şeyler başardığını göstermek için güç kullanmaya veya dışarıda bir kriz yaratmaya başvurabilir. Tayvan’ın onun günah keçisi olabileceğinden endişe duyuyoruz.

Bu olayların sayısı, 2020 ile 2022 arasında beş kat arttı ve şimdiye kadarki en yüksek günlük sayı sadece üç hafta önce kaydedildi…