Tayvan Ve Malezya ; Türkiye’ye 110 Kişilik Arama Kurtarma Ekibi Gönderdi!

Tayvan’ın, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından 40 kişilik arama kurtarma ekibini Türkiye’ye gönderdiği duyuruldu…

Tayvan, Ulusal Yangın Ajansı (NFA), 40 arama kurtarma personelinin 3 özel eğitimli köpek ve 5 ton araç ve donanımla, yerel saatle 22.25’te (TSİ 17.25) Türk Hava Yolları’na ait uçakla Türkiye’ye hareket ettiğini aktardı.

Tayvan hükümeti ayrıca Türkiye’ye afet çalışmaları için 200 bin dolar destek sağlayacağını duyurdu.

Malezya’dan ise 70 kişilik arama kurtarma ekibi, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından arama kurtarma faaliyetlerine destek sağlamak amacıyla Türkiye’ye hareket etti.

Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, Malezya, Gaziantep’teki yerel makamlara yardımcı olmak için Özel Afet ve Kurtarma Ekibinden 70 kişiyi görevlendirdi.

Dayanışma ve destek göstergesi olarak 70 kişinin bölgedeki arama ve kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için Türkiye’ye hareket edeceğini belirten Kadir, Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçiliği ve Türk Hava Yolları ile yaptıkları koordinasyon sayesinde 12 saatte ekibi sevk ettiklerini dile getirdi…