ABD Özel Kuvvetleri ; ABD Büyükelçiliği Personelini Sudan’dan Hızla Tahliye Etti!

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Sudan’da çatışmaların artması üzerine Hartum Büyükelçiliğindeki diplomatik operasyonları askıya aldıklarını ve tüm diplomatik personeli tahliye ettiklerini açıkladı…

ABD Başkanı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken Sudan’daki gelişmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Biden, ABD’nin Hartum’daki diplomatik temsilciliğinin geçici olarak kapatıldığını açıklarken, ABD ordusunun bölgedeki ABD hükümet görevlilerinin tahliyesine katıldığını duyurdu.

Biden, “Sudan’daki trajik şiddet durmalı” diyerek taraflara acilen ve koşulsuz olarak ateşkes ilan etmelerini istedi.

Blinken yaptığı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı, Sudan’ın Hartum kentindeki büyükelçiliğimizdeki faaliyetleri geçici olarak askıya aldığını ve tüm ABD personelini ve güvenliği sorumluluğumuz altındaki aile üyelerini güvenli bir şekilde tahliye ettiğini duyurdu. Büyükelçiliğimizdeki faaliyetleri askıya almak her zaman zor bir karardır ancak personelimizin güvenliği benim öncelikli sorumluluğumdur” ifadelerini kullandı.

Sudan Silahlı Kuvvetleri ve Hızlı Destek Güçleri arasındaki çatışmaların ciddi ve artan güvenlik riskleri yarattığı nedeniyle bu kararı aldığını belirten Blinken, “Geniş çaplı çatışmalar sivil ölümlere, yaralanmalara ve önemli altyapı hasarlarına neden olmuş ve büyükelçiliğimiz personeline kabul edilemez bir risk oluşturmuştur. Sahada bulunan ekibimizin, ABD askeri kuvvetlerinin ve hükümetimizin diğer unsurlarının bu tahliye görevini yerine getirirken gösterdikleri beceri ve profesyonelliği takdir ediyorum” yorumunu yaptı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) üst düzey bir yetkili de açıklamalarda bulundu.

Yetkili, “Amerikan askerleri Sudan’daki tahliye sırasında sahada bir saat kaldı” dedi. Yetkili, “ABD ordusuna ait hava aracı Sudan’daki tahliye sırasında Sudan’a hiçbir sorun olmadan girdi ve çıktı” dedi.

Öte yandna Hartum’daki ABD Büyükelçiliği’ndeki bütün personelin tahliye edildiği belirtilirken diğer ülkelerden de az sayıda diplomatın tahliye edildiği belirtildi. Yetkililer yaklaşık 100 kişinin tahliye edildiğini duyurdu…