Yerli Ve Milli Helikopter Motoru TS1400 ; GÖKBEY Helikopteri İle Test Edildi!

T625 Gökbey Genel Maksat Helikopteri test uçuşuna başlıyor. (Fotoğraf : TAI)

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) arasında imzalanan sözleşme kapsamında geliştirilen T625 Gökbey Helikopteri,TUSAŞ Motor Sanayii tarafından üretilen Türkiye’nin geliştirdiği TS1400 Turboşaft Motoru ile ilk test uçuşunu başarıyla tamamladı…

TUSAŞ’ın milli projesi olan T625 Gökbey Genel Maksat Helikopteri’nin test ve sertifikasyon faaliyetleri başarıyla devam etti.

Seri üretimi devam eden ve 3 adet 2023 yılında Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edilecek olan helikopter, geniş görev yelpazesi sayesinde nakliye, kargo, hava ambulansı, arama kurtarma ve deniz taşımacılığı görevlerini yerine getirebilecek.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, ilk yerli ve milli helikopter motorunun ve ilk yerli helikopterin başarıyla test edilmesini bir milat olarak nitelendirdi.

  • Türk savunma sanayisinde önemli bir kilometre taşı. Aziz milletimize bayram hediyesi. İlk yerli ve milli helikopter motorumuz TS1400, ilk orijinal helikopterimiz Gökbey’i (uçuşunu) test uçuşunda (yaptı). Mühendislerimizi tebrik ediyoruz.

Yerli ve yabancı kullanıcılar için Gökbey Genel Maksat Helikopteri, Milli TS1400 Turboşaft Motorları ile en zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi yüksek irtifa ve sıcaklık, gece ve gündüz koşullarında görevlerini etkin bir şekilde icra edebilecek.

Toplam 6 ton kalkış ağırlığı, 12 yolcu kapasitesi, 306 kph (190 mph) maksimum hızı, 20.000 fit (6.000 metre) servis tavanı ve 3,8 saatin üzerinde uçuş süresi ile Gökbey havada kalabiliyor…