Atiq Ahmed : Hintli Siyasetçi Ve Kardeşi Canlı Yayında Silahla Vurularak Öldürüldü!

Atiq Ahmed (Sağda) ve kardeşi Ashraf Ahmed (Solda) ölümlerinden saniyeler önce açıklamalarda bulunurken, saldırgan, Atiq Ahmed'in kafasına silahla ateş ediyor. (Fotoğraf : ANI)

Bir cinayet sözüne dönüşen Hindu sloganı Jai Shri Ram’ı söyleyen üç saldırgan, kuzey Uttar Pradesh eyaletinde Atiq Ahmed ve kardeşi Ashraf Ahmedi öldürdü…

Hindistan parlamentosunun eski bir üyesi olan Atiq Ahmed ve erkek kardeşi, kuzey Uttar Pradesh eyaletinde televizyon kameralarına yakalanan bir olayda medya ve polisin önünde düzenlenen saldırıda öldürüldü.

Atiq Ahmed, polis nezaretindeydi ve eski bir milletvekili olan kardeşi Ashraf Ahmed ile birlikte Prayagraj’a getirilmişti.

Ahmed gazetecilerle konuşurken en az iki silahlı kişinin yakın mesafeden ateş ettiği görüldü. Görüntü, tetikçilerin ateş ettiğini ve “Jai Shri Ram” (Selam olsun tanrı Ram) sloganları attığını gösteriyor. Ateş edenler polisler tarafından hemen yakalandı.

Dini slogan, Hindu aşırılık yanlıları ve linç çeteleri tarafından Müslümanlara ve camilere saldırırken bir cinayet narasına dönüştürüldü.

Kimlikleri Arun Maurya, Naveen Tiwari ve Sonu, olarak belirlenen üç saldırgan polise teslim oldu.

Kameraya alınan cinayetlerin ardından, birkaç muhalefet partisi lideri, ateşli bir Hindu keşiş Yogi Adityanath tarafından yönetilen eyaletteki aşırı sağcı Bharatiya Janata Partisi hükümetini eleştirdi.

Meydana gelen olayın ardından, Uttar Pradeş Eyalet Başkanı Yogi Adityanath, cinayetlerle ilgili adli soruşturma açılması emrini verdi ve Uttar Pradesh’in şehirlerinde büyük toplantıları yasakladı.

Eski bir milletvekili olan Ahmed ve erkek kardeşi polis tarafından gözaltına alınmış ​​ve Ahmed’in cinayet ve saldırı suçlamalarıyla karşı karşıya olduğu Uttar Pradesh’teki Prayagraj’a getirilmişti.

Her ikisi de, bölgesel Bahujan Samaj Partisi’ne (BSP) üye bir milletvekili olan Raju Pal’ın 2005 yılında öldürülmesinin kilit tanıklarından biri olan Umesh Pal’ın Şubat ayında öldürülmesiyle ilgili olarak Nisan ayında tutuklanmıştı.

Atiq Ahmed’in oğlu Esad ve bir cinayet davasıyla ilgili olarak aranan başka bir şüpheli, bu hafta başlarında polisle girdikleri silahlı bir çatışmada öldürülmüştü.

2019’da ‘insan kaçırmak’ suçundan hüküm giyerek hapse atılan Ahmed ise geçen ay Hindistan Yüksek Mahkemesi’ne başvurarak tehditler aldığına yönelik bir dilekçe vermek istemiş ancak mahkeme dilekçeyi kabul etmemişti.

İnsan hakları savunucuları ise polisi yargısız infazlar gerçekleştirmekle suçluyor. Eyalet hükümeti bu konudaki suçlamaları reddetse de bölgede son altı yılda çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kalan 180’den fazla kişinin polis tarafından öldürüldüğü biliniyor…