Çin Dışişleri Bakanlığı : AUKUS İttifakı Hata Ve Tehlike Yolunda İlerliyor!

Çin, Avustralya’ya nükleer denizaltı satılacağını açıklayan AUKUS İttifakını uyardı…

ABD, İngiltere ve Avustralya’nın oluşturduğu AUKUS İttifakının, Avustralya’nın nükleer enerjiyle çalışan denizaltılar edinmesi için çizdikleri yol haritasını açıklamasının ardından Pekin’den tepki gecikmedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, “ABD, İngiltere ve Avustralya’dan gelen son ortak açıklama, üç ülkenin kendi jeopolitik çıkarları uğruna uluslararası toplumun endişelerini tamamen göz ardı ettiklerini, hata ve tehlike yolunda gittikçe daha fazla ilerlediklerini gösteriyor” dedi.

Avustralya, yükselen Çin karşısında Hint-Pasifik’te Batı’nın gücünü arttırmaya yönelik iddialı bir plan çerçevesinde ABD nükleer denizaltısı satın alacağını ve ardından ABD ve İngiliz teknolojisiyle yeni bir model inşa edeceğini duyurdu.

Hint-Pasifik bölgesinde Çin’in büyüyen askeri varlığına karşı 2021’de yapılan AUKUS anlaşması, hali hazırda Çin ve Avustralya arasındaki iplerin iyice gerilmesine yol açmıştı.

Öte yandan plan çerçevesinde 2023’ten başlayarak Avustralya askeri ve sivil personelinin, ABD ve İngiltere Kraliyet Donanması üslerinde eğitim alacakları bildirildi.

Açıklamada, ABD tarafının 2023’ten itibaren, İngiltere’nin ise 2026’dan itibaren Avustralya’da denizaltılar için yapılan liman ziyaretlerini artırmayı planladığı aktarıldı.

ABD ve İngiltere’nin, 2027’de Avustralya donanma personelinin iş gücü, altyapısı ve düzenleyici sistemlerinin geliştirilmesini hızlandırmak için SSN’lerin Avustralya’ya ileriye dönük rotasyon planına başlanacağı vurgulanan açıklamada, 2030’ların başlarında, Kongre’nin onay vermesi halinde ABD’nin, Avustralya’ya 3 adet “Virginia” sınıfı denizaltı satmayı planladığı kaydedildi.

Wang açıklamasında, üç Batılı müttefiki silahlanma yarışını “kışkırtmakla” suçladı ve güvenlik anlaşmasının “Tipik bir Soğuk Savaş zihniyeti örneği” olduğunu söyledi.

Sözcü ayrıca, denizaltı satışının “Ciddi bir nükleer yayılma riski oluşturduğunu ve Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Anlaşması’nın amaç ve hedeflerini ihlal ettiğini” dile getirdi…