Çin Ordusu Tayvan Çevresinde Geniş Çaplı Askeri Tatbikatlar Düzenliyor!

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Komutanlığı'na bağlı savaş uçakları, Tayvan Adası çevresinde ortak bir muharebe eğitimi tatbikatı yapıyor. (Fotoğraf : Xinhua)

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Albay Shi Yi, Tayvan yakınlarında kapsamlı bir askeri tatbikat yapıldığını duyurdu…

Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) Doğu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Albay Shi Yi, tatbikatın Tayvan çevresinde deniz ve hava sahası manevralarını içereceğini, kara saldırıları ve amfibi saldırı eylemlerine odaklanacağını açıkladı.

Açıklamada tatbikatın “Birliklerin ortak savaş yeteneklerini test etmek ve dış güçler ile ‘Tayvan bağımsızlığı’ ayrılıkçılarının kışkırtıcı eylemlerine kararlılıkla karşı koymak için tasarlandığı” belirtildi.

Tatbikat, Almanya’daki iktidar koalisyonunun parçası olan Hür Demokrat Parti (FDP) milletvekillerinden oluşan bir heyetin Tayvan’ı ziyareti sırasında gerçekleşti.

Gruba Federal Meclis Savunma Komitesi Başkanı Marie-Agnes Strack-Zimmermann ve partinin başkan yardımcısı Johannes Vogel liderlik ediyor.

Çin’in yaptığı askeri tatbikatlar, ABD Donanması tarafından bu yıl bildirilen bu türden ilk sefer olan bir “seyrüsefer özgürlüğü” operasyonunda bir ABD Donanması destroyerinin Tayvan Boğazı’ndan geçmesinden üç gün sonra geldi…