Çin ; Ukrayna Savaşında Hiçbir Tarafa Silah Satmayacağına Dair Söz Verdi!

Çin dışişleri bakanlığı, Qin Gang. (Fotoğraf : Kyodo-SCMP)

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Batılı ülkelerin Pekin’in Moskova’ya askeri yardım sağlayabileceğine dair endişelerine yanıt olarak, ülkesinin Ukrayna’daki savaşın her iki tarafına da silah satmayacağını söyledi…

Ülkesinin sivil ve askeri kullanım malzemelerinin ihraç sürecini düzenlemek için çalışacağını dile getiren Çin Dışişleri Bakanı, şu ifadelerle açıklamasına devam etti;

  • Çin, askeri teçhizat ihracatı konusunda ihtiyatlı ve sorumlu bir tutum sergiliyor. Çatışmanın taraflarına sevkiyat yapmıyoruz ve ileride de silah sağlamayacağız.

Çin, Rusya’nın komşusunu işgal etmesinden sonra Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar karşısında Moskova’yı siyasi, retorik ve ekonomik olarak desteklerken, Rusya-Ukrayna ihtilafında tarafsız olduğunu defalarca vurguladı.

Qin Gang, Çin’in çatışmaya barışçıl bir çözüm bulunmasına yardım etme isteğini de açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, savaşın patlak vermesinin birinci yıldönümü olan 24 Şubat’ta, Ukrayna’da barış için 12 maddelik bir öneri yayınladı.

Çin deklarasyonu, Moskova ile Kiev arasında ateşkes sağlanması ve savaşı sona erdirmek için iki taraf arasında barış görüşmelerinin başlatılmasına odaklandı.

Çin’in Ukrayna Krizinde Siyasi Çözüme Dair Tutumu’ başlıklı barış planı, tüm ülkelerin egemenliğine saygı duyulması, Soğuk Savaş zihniyetinin terk edilmesi ve düşmanlıkların durdurulması çağrısında bulunuyor.

Pekin, barış görüşmelerini sürdürmek ve Ukrayna’daki insani krize bir çözüm bulmak için tüm tarafları müzakere masasına oturmaya da çağırdı…