Ermenistan ; Hindistan’dan 245 Milyon Dolar Değerinde Ağır Silah Sipariş Etti!

Ermenistan’ın, Hindistan ordusu tarafından kullanılan yerli Pinaka çok namlulu roketatarlar, tanksavar roketleri ve bir dizi mühimmattan oluşan yaklaşık 245 milyon dolar değerinde ağır silah sipariş ettiği açıklandı…

Savunma Bakanlığı, iki ülkenin bu ayın başlarında Ermenistan’a silah ve mühimmat teslimatı için 245 milyon dolar değerinde anlaşmalar imzaladığı ve silah ihracatına izin verdiğini açıkladı.

Altı fırlatıcıdan oluşan Pinaka bataryaları, öncelikle Hint Ordusu için geliştirilmiş çok namlulu bir roketatardır. Sistem, hareketlilik için bir Tatra kamyonuna monte edilmiştir. Her Pinaka pilinde altı fırlatıcı, 12 roket ve DIGICORA MET radarı bulunur. 

Her fırlatıcının ayrı bir ateş yönü vardır. Sistem, bir atış kontrol bilgisayarı kullanarak tüm roketleri bir kerede veya sadece birkaçını fırlatmayı seçebilir.

Pinaka’nın yanı sıra Ermenistan, paket anlaşmasının bir parçası olarak Hindistan’dan tanksavar füzeleri ve çeşitli mühimmat da alacak. Bu silahların tüm detayları henüz açıklanmadı.

Anlaşma aynı zamanda Hindistan’ın şimdiye kadarki en yüksek savunma ihracatını kaydettiği ve daha da yüksek bir hedef peşinde koştuğu zaman geliyor.

Silah alımının Azerbaycan-Ermenistan bu ay yaşanan çatışmaların ardından gelmesi dikkat çekti…