Filipinler ; ABD’nin Ülkede Dört Yeni Askeri Üsse Erişimine İzin Verdi!

ABD Savunma Bakanı (Sağda) Lloyd James Austin, Filipinler'in Manila kentindeki Malacanang Sarayı'nda Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr bir araya geldi. (Fotoğraf : Jam Sta Rosa/AP)

Filipinler, Çin’in ihtilaflı Güney Çin Denizi’ndeki faaliyetlerini artırması ve Tayvan’ın statüsü konusundaki anlaşmazlık nedeniyle ABD’nin ülkede dört yeni askeri üsse erişimine izin verdi…

İki ülkenin savunma bakanlarının yaptıkları açıklamalara göre, imzalanan Gelişmiş Savunma İşbirliği Anlaşması (EDCA) kapsamında 4 üsse daha erişimine izin verilecek.

Anlaşma, çok sayıda Amerikan askerinin 30 yıl sonra ilk kez Filipinler’e dönmesi anlamına geliyor.

Üst düzey bir Filipinli yetkili, potansiyel bir beşinci üs için görüşmelerin sürdüğünü söyledi.

Washington bu anlaşmayla kuzeyde Güney Kore ve Japonya’dan güneyde Avustralya’ya uzanan ABD ittifakları kavisindeki boşluğu doldurdu.

ABD, EDCA kapsamında, mevcut beş tesiste altyapı yatırımlarına 82 milyon dolardan fazla para ayırmıştı.

EDCA, ABD’nin Filipinler’deki askeri üslere ortak eğitim, ekipmanın önceden konumlandırılması ve pistler, yakıt depolama alanları ve askeri lojmanlar gibi tesislerin inşası için erişimine izin veriyor, fakat Amerikan askerleri kalıcı olarak bulunamıyor.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Washington’ın bölgedeki askeri pozisyonunu güçlendirmeye çalışması nedeniyle resmi görüşmeler için Manila’daydı.

İki ülkeden gelen açıklamalarda, yeni üslerin konumları belirtilmedi.

Austin, mevkidaşı Carlito Galvez ile görüşmesinden önce Filipinler Devlet Başkanı Ferdinand Marcos Jr. ile de bir araya geldi.

Ziyareti, ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Kasım ayındaki üç günlük ziyaretinin ardından geldi…