Hindistan : Kömür İthalatını Artırmayı Planlıyoruz!

Ülkenin enerji ve yenilenebilir enerji bakanı Raj Kumar Singh verdiği demeçte, Hindistan’ın yurtdışından alımları kısmak için uzun vadeli bir politikasına rağmen arz endişeleri nedeniyle kömür ithalatını artırabileceğini söyledi…

Hindistan elektriğinin yaklaşık %75’i kömürle karşılıyor. Rapora göre, kömür stokları Ağustos ortasından bu yana yaklaşık %11 düştü ve bu, kamu hizmetlerini ortalama on günlük arz ile bırakıyor.

Kumar Singh’e göre, enerji santrallerine yeterli stok bulundurmaları ve tükenmeye yakın olmaları durumunda kömür ithal etmeleri istendi.

Devlet tarafından işletilen Coal India, kamu hizmetlerindeki kıtlığı azaltmak için önümüzdeki on iki ay içinde en az 12 milyon ton fosil yakıt sevkiyatı yapmak için Haziran ayında ilk ithalat ihalesini verdi.

Hindistan’ın önde gelen enerji şirketi NTPC de deniz kaynaklı pazarlardan alımlarını artırdı.

Analistler, Hindistan’ın bu önlemleri, kömür madenlerinin sular altında kaldığı ve sevkiyatların kesintiye uğradığı muson mevsimi nedeniyle ülkenin elektrik arzının tehlikeye girdiği 2021 kömür krizini tekrarlamaktan kaçınmak için aldığına inanıyor…