Hindistan Ticaret Bakanlığı ; Buğday İhracatını Yasakladı!

Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanlığı, Hindistan’ın buğday ihracatını yasakladığını, yasağın hemen yürürlüğe girdiğini açıkladı…

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Buğday ihracat politikası ‘Yasaklama’ derhal yürürlüğe girecek. Genel fiyatlardaki artış enflasyonla ilgili endişeler nedeniyle, hükümet buğday ihracatını yasaklamak zorunda kaldı” denildi.

Bakanlık, “Bu bildirimin yapıldığı tarihte veya öncesinde geri alınamaz bir akreditifin verildiği sevkiyatlar durumunda” ve Hindistan Hükümeti’nin diğer ülkelerin gıda güvenliği ihtiyaçlarını karşılama iznine dayanarak ihracata izin verileceğini kaydetti.

Küresel alıcılar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ve Karadeniz bölgesinden yapılan ihracatın düşmesinin ardından dünyanın en büyük ikinci buğday üreticisinin tedarikine güveniyordu. Yasaktan önce Hindistan, bu yıl rekor 10 milyon ton sevkiyat yapmayı hedefliyordu.

Dünyanın en büyük buğday ihracatçılarından biri olmamasına rağmen, Hindistan’ın yasağı, zaten kısıtlı olan arz nedeniyle küresel fiyatları yeni zirvelere çekebilir.

Hindistan’da buğday fiyatları rekor seviyelere yükseldi, bazı spot piyasalarda ton başına 25.000 rupiye (320$) ulaştı ve bu da hükümetin minimum destek fiyatı olan 20.150 rupi’nin oldukça üzerinde.

Hindistan’ın Kararı, dünya buğday fiyatlarının birçok faktöre bağlı olarak aniden yükselmesi ve bunun sonucunda Hindistan, komşuları ve diğer hassas ülkelerin gıda güvenliğini riske atması dikkate alınarak alındığını açıkladı.

Hindistan’da alışılmadık şekilde erken ve rekor kıran bir sıcak hava dalgası, buğday verimini düşürerek gıda fiyatları üzerindeki baskıyı artırdı…