Hindistan Ve Japonya Savunma Alanında İşbirliğini Artırmak İstiyor!

Hindistan ve Japonya, savunma alanında işbirliğini artırma ve her iki taraftan da savaş uçaklarının katılımıyla askeri tatbikat yapma niyetinde olduklarını açıkladı…

Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, iki ülkenin dışişleri bakanlarının da katılımından Tokyo’da Japonya Savunma Bakanı Yasukazu Hamada ile bir araya geldi.

Hindistan Savunma Bakanlığı, Singh’in ‘Japon sanayiini Hindistan’ın savunma sektörüne yatırım yapmaya davet ettiğini’ bildirdi.

Açıklamada bakanların, ‘Savaş uçaklarıyla eğitim gerçekleştirme, iki ülkenin hava kuvvetleri arasındaki işbirliğinin ve operasyonel alışverişin daha da güçlendirilmesinin önünü açmak’ konusunda fikir birliğine vardığı kaydedildi.

Hindistan, Japonya gibi, komşu Çin de dahil olmak üzere büyüyen güvenlik tehditlerine karşı koymak için ordusunu güçlendiriyor.

Toplantının başında konuşan Japonya Dışişleri Bakanı Yoshimasa Hayashi, uluslararası sistemin karşı karşıya olduğu çeşitli zorluklar ışığında iki ülke arasındaki işbirliğinin eskisinden daha önemli hale geldiğini söyledi…