İran ; Sadid-365 Tanksavar Güdümlü Füzesini Başarıyla Test Etti!

İran ajansı Tasnim tarafından, 15 Nisan 2023'te sağlanan bu fotoğrafta, Sadid-365 (Solemn-365) üst düzey taarruz tanksavar füzesi, İran İslam Devrim Muhafızları Kolordusu (IRGC) Kara Kuvvetlerine ait bir personel taşıyıcıdan test için fırlatılıyor. (Fotoğraf : Tasnim)

IRGC Kara Kuvvetleri Araştırma ve Kendi Kendine Yeterlilik Cihat Örgütü başkanı General Ali Kouhestani, Sadid-365 adlı güçlü bir tanksavar güdümlü füze geliştirildiğini duyurdu…

General Ali Kouhestani, 8 km menzile sahip füzenin, hedef aldığı her türlü zırhlı teçhizatı imha edebildiğini belirtti.

Kouhestani, “Optik güdümlü bu füze, hedefi vurmada son derece isabetli ve yukarıdan taarruz kabiliyeti ile aktif savunma sistemlerini de geçerek onları yok edebiliyor.” dedi.

Sadid-365 füzesinin üstten saldırı modunun, füzenin fırlatıldıktan sonra hızla tırmanmasını ve hedeflenen hedefe dalmadan önce belirli bir irtifada hareket etmesini sağlayan yenilikçi bir yöntem olduğu belirtildi.

Bu balistik yol, geleneksel yöntemlerden farklıdır ve daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Tankların üst zırhı tipik olarak en zayıf kısımlarıdır ve bu da füzenin onları delip yok etmesini kolaylaştırır…