İran ; Suriye’ye Silah Göndermek İçin Deprem Yardım Misyonundan Yararlanıyor!

Depremzedelere yardım taşıyan İran'dan gelen bir uçak Suriye'nin Halep havaalanında görülüyor. (Fotoğraf : AFP)

Dokuz Suriyeli, İranlı, İsrailli ve Batılı kaynak, İran’ın stratejik müttefiki Suriye’ye silah ve askeri teçhizat getirmek için deprem yardım uçuşlarını kullandığını söyledi…

Kaynaklar, amacın İran’ın Suriye’de İsrail’e karşı savunmasını desteklemek ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı güçlendirmek olduğunu söyledi.

Kaynaklar, Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından İran’dan yüzlerce uçağın ikmal malzemesi getirmek üzere Suriye’nin Halep, Şam ve Lazkiye havaalanlarına inişe başladığını ve bunun yedi hafta sürdüğünü söyledi. Birleşmiş Milletler’e göre Suriye’de 6.000’den fazla insan öldü.

Kaynaklar, iki bölgesel kaynak ve bir Batılı istihbarat kaynağı, tedariklerin gelişmiş iletişim ekipmanı, radar pilleri ve Suriye’nin iç savaşında İran tarafından sağlanan hava savunma sisteminin planlanan bir yükseltmesi için gerekli yedek parçaları içerdiğini söyledi.

İsminin gizli kalmasını isteyen bir İsrailli savunma yetkilisi, “İsrail, Suriye’ye deprem yardımı sevkiyatı kisvesi altında, İran’dan, çoğunlukla parçalar halinde taşınan önemli askeri teçhizat hareketleri gördü.” dedi.

Yardımın ağırlıklı olarak Suriye’nin kuzeyindeki Halep havaalanına teslim edildiğini belirtildi.

Sevkiyatların, Hassan Mehdoui liderliğindeki İran Devrim Muhafızlarının yabancı casusluk ve paramiliter kolu olan Kudüs Gücü’nün 18000 Suriye tümeni tarafından organize edildiğini söyledi.

Kara taşımacılığının, Kudüs Gücü’nün Bahanem Shahariri liderliğindeki 190 Nakliye Birimi tarafından gerçekleştirildiğini belirtildi…

  • Reuters.com