İsrail Ordusu ; Gazze’ye Hava Saldırısı Başlattığını Duyurdu!

İsrail'in Gazze Şehri'ne düzenlediği füze saldırılarının ardından dumanlar yükseliyor. (Fotoğraf : AP/Khalil Hamra)

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun, Lübnan’dan İsrail’in kuzeyine atılan bir dizi rokete ilişkin yaptığı açıklamanın ardından Lübnan’ın güneyinde İsrail’e ait savaş uçaklarının sesi yoğun bir şekilde duyulmaya başlandı…

Gazze’de patlama sesinin duyulmasının ardından İsrail ordusu Gazze’ye saldırmaya başladığını açıkladı.

İsrail’in Lübnan’a olası bir saldırısını takip etmek için başkent Beyrut’tan gelen birçok gazeteci, güneydeki Sur kentinin El-Kalayla bölgesinde beklemeye devam ediyor.

Netanyahu’nun, güvenlik kabinesi toplantısı konuşmasının ardından, Lübnan’ın güney semalarındaki savaş uçaklarının yoğun hareketliliğini ve seslerini duyulmaya başlandı.

Hamas üyeleri, devam eden hava saldırıları sırasında Gazze Şeridi üzerinde İsrail uçaklarına uçaksavar füzeleri fırlatıyor.

Saldırılar, Gazze’den yapılan son roket saldırılarının yanı sıra Lübnan’dan Hamas’ın sorumlu tutulduğu roket yağmuru sonrasında gerçekleştiriliyor.

İsrail’in Lübnan sınırına yakın bölgeleri ile merkez ve Gazze Şeridi çevresindeki saldırı sığınakları açılacağı belirtildi.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, yaptığı açıklamada, “İsrail’in güvenliğini sağlamak için tüm düzeylerde harekete geçeceğini” belirtti.

ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nin personeline Lübnan sınırı çevresinden uzak durmaları uyarısı gönderdiği aktarıldı.

Aynı şekilde, İsrail ordusunun istihbarat ve savaş rolündeki askerlerine üstlerine teslim olmaya hazır olmaları talimatı verildiği paylaşıldı…