Japonya Başbakanı Fumio Kişida’ya Suikast Girişimi Düzenlendi!

Açık havada yaptığı konuşma sırasında Japonya Başbakanı Fumio Kishida'nın yanına sis bombası fırlatan şüpheli olduğuna inanılan bir adam, Japonya'nın güneybatısındaki Wakayama Eyaleti, Wakayama'daki Saikazaki limanında polis ekipleri tarafından yakalandı. (Fotoğraf : 15 Nisan 2023 - Kyodo-Reuters)

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, halka açık bir etkinlikte konuşma yapmak üzereyken üzerine sis bombası olduğu düşünülen bir cismin atılmasının ardından tahliye edildi…

Herhangi bir yara almayan Kişida, yerel meclis ara seçim kampanyası öncesi iktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin (LDP) adayına destek vermek için ülkenin güneyindeki Wakayama’daydı.

Olay, eski Başbakan Şinzo Abe’nin suikaste uğramasından bir yıldan az bir süre sonra meydana geldi. Ulusal yayın kuruluşu NHK’nin paylaştığı görüntüler, bir kişi güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alınırken, insanların kaçıştığını gösteriyor.

Sis Bombası 50 saniyenin ardından patlarken Fumio, yara almadan bölgeden uzaklaştırıldı. Olayı gerçekleştiren şahıs ise kısa sürede gözaltına alındı.

NHK, Kişida’nın olay yerinde “Yüksek sesli bir patlama” gerçekleştiğini söylediğin, “Polis ayrıntıları araştırıyor, ancak birçok insanı endişelendirdiğim ve başlarını belaya soktuğum için özür dilerim” dediğini aktardı.

Bir tanık, bir kişinin bir şey fırlattığını ve ardından duman çıktığını gördüklerini, bir başkası ise büyük bir patlama sesi duyduklarını söyledi.

Yaralanma bildirilmedi. Polis bir kişiyi gözaltına aldıklarını açıkladı, ancak daha fazla detay vermedi.

Olay yerinden görüntüler ve fotoğraflar yerde gümüş rengi boru benzeri bir nesne gösterdi, ancak patlamaya ve dumana bunun neden olup olmadığı henüz belli değil.

Olay, Japonya’nın en uzun süre hizmet veren modern lideri olan eski Başbakan Shinzo Abe’nin Temmuz ayında parlamento seçimleri için kampanya yürütürken bir silahla vurularak öldürülmesinin yankısını taşıyor.

Japonya’da şiddet olayları son derece nadir görülüyor ancak geçen yıl eski Başbakan Şinzo Abe’nin seçim kampanyası sırasında vurularak öldürülmesi ülkede hem travma hem de siyasetçiler arasında güvenlik konusunda gerginlik yarattı…