Japonya Ve NATO İkili İlişkilerin Güçlendirilmesi Konusunda Anlaştı!

Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg. (Fotoğraf : Fumio)

Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya-Çin askeri ilişkilerine yönelik endişelerini belirterek, Japonya-NATO ilişkilerinin güçlendirilmesinde anlaştı…

Kişida, Tokyo’da bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü. Düzenlenen ortak basın toplantısında Kişida, Avrupa’nın, Hint-Pasifik’te gittikçe artan angajmanını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Görüşmede Rusya-Ukrayna krizi, Tayvan Boğazı, Doğu Çin Denizi, Güney Çin Denizi ve Kuzey Kore konularının gündeme geldiğini kaydeden Başbakan Kişida, “Serbest ve açık bir uluslararası düzeni korumak ve güçlendirmek için birlikte çalışmak her zamankinden daha önemli.” ifadelerini kullandı.

Japonya’nın Aralık ayında güncellediği ulusal güvenlik stratejisini NATO Genel Sekreteri’ne anlattığını ve bu konuda destek gördüğünü kaydeden Kişida, Japonya-NATO ilişkilerinin güçlendirilmesinde mutabık kaldıklarını aktardı.

Görüşmeye ilişkin ortak açıklamaya göre, güç dengesi ve artan uluslararası rekabet ortamında serbest ve açık uluslararası düzenin tehlikede olduğunu kaydeden Kişida ve Stoltenberg, Japonya-NATO ilişkilerinin güçlendirilmesinde anlaşmaya vardı.

Açıklamada, “Avrupa-Atlantik ve Hint-Pasifik’in güvenliğinin yakından bağlantılı olduğunu kabul ediyoruz. Değişen stratejik ortama yanıt verebilmek için Japonya-NATO işbirliğini daha da güçlendirme ihtiyacını vurguluyoruz.” denildi.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının, kurala dayalı uluslararası düzen, Hint-Pasifik’teki güç dengesi dahil küresel güvenlik ortamını da derinden değiştirdiği kaydedilen açıklamada, “Japonya-NATO işbirliğinin, bu çetin ve karmaşık güvenlik ortamında değerini göstereceğine ikna olduk.” ifadeleri kullanıldı.

Çin-Rusya arasında artan askeri ilişkilere yönelik endişelerini dile getiren Kişida ve Stoltenberg, “Japonya civarında ortak operasyonlar ve tatbikatlar dahil olmak üzere Rusya’nın Çin ile artan askeri işbirliğini endişeyle karşılıyoruz.” değerlendirmesi yapıldı.

Güney Çin Denizi bölgesindeki askerileşme faaliyetlerini eleştiren ikili, Çin’e şeffaflığı artırma, uluslararası silah kontrolü ve nükleer silahların yayılmasını önleme gibi konularda işbirliği yapması çağrısında bulundu.

Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı, “Uluslararası toplumun güvenlik ve refahının vazgeçilmez unsuru” olarak niteleyen liderler, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze geliştirme programlarını kınadı.

Son yıllarda, NATO ve Japonya’nın siber savunma dahil olmak üzere ortaklığını bir üst seviyeye taşındığını kaydeden Stoltenberg, deniz güvenliği konusunda da işbirliği yapıldığını, NATO ve Japon gemilerinin Akdeniz’de birlikte tatbikat yaptığını hatırlattı…