Kim Jong-Un ; Saldırı Kabiliyetini Yükseltmeleri İçin Orduya Emir Verdi!

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Kore Halk Ordusu'nun Kuzey Kore'deki Stratejik Güçlerini ziyareti sırasında görülüyor. (Fotoğraf : AP Aracılığıyla KCNA/KNS)

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ABD-Güney Kore askeri tatbikatları karşısında Kore yarımadasında giderek kötüleşen güvenlik nedeniyle ordusuna, pratik ve saldırıya yönelik savaş kabiliyetlerini hızlandırma emri verdi…

Kim, iktidardaki İşçi Partisi’nin Merkezi Askeri Komisyonu ve Kore Halk Ordusu komutanlarıyla üst düzey bir toplantı gerçekleştirdi.

Kuzey Kore lideri, “cephe hattı saldırı operasyonu planlarını” ve çeşitli savaş belgelerini gözden geçirirken bulanık bir harita üzerinde Güney Kore’ye ait gibi gözüken alanları işaret ederken görüntülendi.

Toplantı, “ABD emperyalistlerinin ve Güney Koreli kukla hainlerin saldırgan askeri politika ve eylemlerinin tehdit edici bir varlık olarak ortaya çıkması” nedeniyle “Kore Yarımadası’ndaki mevcut ciddi güvenlik durumunu” görüşmek üzere düzenlendi.

Pyongyang, geçen haftadan bu yana iletişim bağlantılarını keserek Güney Kore üzerindeki baskı kampanyasını yoğunlaştırdı. Güney Kore, Kuzey Kore’nin 5 gündür iki ülke arasındaki irtibat ve askeri telefon hatlarından yapılan aramalara yanıt vermediğini açıkladı.

Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore ordularının “çılgınca” askeri tatbikatlarını kınayarak tatbikatları bir “topyekün savaş” simülasyonu olarak gördüğünü söyledi.

ABD, Japonya ve Güney Kore’nin önceki haftalarda Güney Kore’nin Jeju Adası açıklarında denizaltısavar tatbikatı yapmasının ardından da gerilim tırmandı.

Kuzey Kore’nin resmi adı olan Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (KDHC) atıfta bulunulan açıklamada, “Ve KDHC’yle karşı karşıya gelmeye dair pervasız açıklamalar yapıp saldırı için askeri eylemleri kasten kışkırtarak, kötü niyetlerini açıkça gösterdiler” dendi.

Ortak tatbikata verilen yanıt, açıklamada “Radyoaktif tsunamiye” yol açabileceği söylenen sualtı nükleer saldırı drone’u denemesini de içeriyordu. Güney Kore ordusu ve uzmanlar bu iddiaya şüpheyle yaklaşıyor.

Güney Kore Birleşme Bakanı Kwon Young-se, Kuzey’le iletişim bağlantılarının halen kopuk olduğunu söyledi ve komşusunun telefon hattını kesmesindeki “tek taraflı ve sorumsuz tavrından büyük üzüntü duyduğunu” ifade etti.

İki ülke arasındaki telefon hatları 2018’de, rakiplerin deniz sınırları boyunca kazara çatışmaları önlemek için kurulmuştu…