Kuzey Kore Lideri ; Tarımsal Üretimde Radikal Değişiklik Çağrısında Bulundu!

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un. (Fotoğraf : KCNA)

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un, tarımsal konularla ilgili İşçi Partisi Merkez Komitesi toplantısının ikinci oturumunda, birkaç yıl içerisinde tarımsal üretimde “radikal değişiklik” yapma çağrısında bulundu…

Kim, toplantıda, “tarımın istikrarlı ve sürdürülebilir gelişimi” için yeni yollar bulunması gerektiğini vurgulayarak, tarımsal üretimde değişikliğe gidilmesi gerektiğini ifade etti.

Kuzey Kore lideri Kim, toplantının asıl amacının bu yılki tahıl üretim hedefine ulaşmak için mükemmel bir fizibilite çalışması ile birkaç yıl içinde tarımsal üretimde radikal bir değişiklik getirmenin yollarını bulmak olduğunu söyledi.

Bazı raporlarda, Covid-19 salgınının başlamasının ardından sınırlarını tamamen kapatan Kuzey Kore’de gıda kıtlığının arttığı ve birçok kişinin açlıktan hayatını kaybetmiş olabileceği ileri sürülmüştü.

Uzmanlar, Kuzey Kore’nin sınırlarını kapatmasından dolayı durumu tahmin etmenin zor olduğunu ve ülkede açlık kaynaklı toplu ölümlere ilişkin herhangi bir verinin bulunmadığını bildirmişti…