Kuzey Kore Nükleer Denemeleri Bölgedeki Milyonlarca Kişiyi Tehdit Ediyor!

Kuzey Kore hükümeti tarafından sağlanan bu fotoğrafta, Kuzey Kore'nin Pyongyang kentindeki Pyongyang Uluslararası Havalimanı'nda Hwasong-15 kıtalararası balistik füze denemesi gösteriliyor. (Fotoğraf : KCNA)

Kuzey Kore’nin yeraltı nükleer deneme tesisi Punggye-ri, kendi ülkesi yanı sıra, Güney Kore, Japonya ve Çin’deki milyonlarca kişiye tehdit oluşturuyor…

Yayımlanan raporlarda, bölgedeki milyonlarca insanın kullandığı su kaynaklarının, Punggye-ri nükleer deneme tesisinden yayılan radyoaktif maddelere maruz kaldığı belirtildi.

Nükleer tesisin, milyonlarca kişiyi barındıran civarındaki 8 kent ve kasabayı tehdit ettiği kaydedilen raporda, tarım ve balıkçılık ürünleri dolayısıyla da Güney Kore, Japonya ve Çin’deki birçok insanı tehdit edebileceği ifade edildi.

İnsan hakları grubunun lideri ve araştırmacı Kuzey Koreli Hubert Young-hwan Lee, araştırmanın bulgularının önemine değinerek, “Bu rapor, Kuzey Kore’nin nükleer denemelerinin yalnızca Kuzey Kore halkının değil, Güney Kore ve diğer komşu ülkelerdekilerin de yaşam ve sağlık hakkını tehdit edebileceğini göstermesi açısından önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Raporda, araştırma sonuçlarının, nükleer ve tıp uzmanları ile Birleşmiş Milletler (BM) ve Güney Kore hükümetinin istihbarat kaynaklarına dayandırıldığı belirtildi…