Kuzey Kore’nin Balistik Füze Fırlatması Sonrası Japonya Alarm Durumuna Geçti!

Kuzey Kore hükümeti tarafından sağlanan bu fotoğraf, Kuzey Kore'nin Pyongyang kentindeki Sunan uluslararası havaalanında kıtalararası bir balistik füze görülüyor. (Kuzey Kore hükümeti tarafından dağıtılan Bu görüntünün içeriği sağlandığı gibidir ve bağımsız olarak doğrulanamaz. - (Fotoğraf : Kore Merkezi Haber Ajansı'nın kısaltması olan "KCNA". (AP Aracılığıyla Kore Merkez Haber Ajansı/Kore Haber Servisi)

Yerel yetkililer, Kore yarımadasından şüpheli bir balistik füzenin fırlatılmasından kısa bir süre sonra kuzeydeki Hokkaido adasında uyarı yayınladı….

Japon hükümeti, Kuzey Kore’nin fırlattığı füzenin adanın yakınına düşebileceği endişelerini artırmasının ardından, en kuzeydeki ana ada olan Hokkaido sakinlerini derhal korunmaları konusunda uyardı.

Japonya hükümetinin acil durum yayın sistemi yerel saatle sabah 8’den hemen önce bir tahliye uyarısı yayınladı.

Alarmdan kısa bir süre önce Güney Kore Genelkurmay Başkanları, Kuzey Kore’nin Kore Yarımadası’nın doğu kıyısı açıklarında denize bir füze fırlattığını söyledi.

Japonya sahil güvenliği ayrıca Kuzey Kore’nin balistik füze olabilecek bir şey ateşlediğini söyledi.

Güney Kore askeri kaynakları füzenin orta ila uzun menzilli balistik füze olduğunu bildirdi.

Füze denemesi, Lider Kim Jong-un’un ABD’nin saldırganlık hamleleri olarak adlandırdığı hareketlere karşı koymak için ülkenin savaş caydırıcılığının “daha pratik ve saldırgan” bir şekilde güçlendirilmesi çağrısında bulunduğunu bildirmesinden iki gün sonra gerçekleşti…