Netanyahu ; Protestolara Neden Olan Yargı Reformunun Ertelendiğini Duyurdu!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu açıklamalarda bulundu. (Fotoğraf : REUTERS/Ronen Zvulun)

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ülke çapında kitlesel protestolara ve grevlere neden olan yargı düzenlemesini ertelediğini duyurdu…

Başbakan Netanyahu, ülkesinde büyük tepkiye neden olan tartışmalı yargı reformunu ‘daha fazla diyalog için durdurma’ kararı aldığını açıkladı.

Ülkede haftalardır devam eden gösterilerden ‘aşırılık yanlısı azınlığı’ sorumlu tutan Netanyahu, İsrail’i parçalara bölmeyeceğini söyledi.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da ülkede siyasi krize yol açan tartışmalı “yargı reformunun” derhal durdurulmasını istemişti.

Netanyahu’nun yargı düzenlemesinin durdurulması çağrısı yapan Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı akşam görevden almasıyla gece geç saatlere kadar devam eden protestoların ardından, İsrail genelinde bugün de farklı meslek grupları greve gitti.

Ülkenin birçok farklı noktasında sivil itaatsizlik eylemleri ve protestolar düzenlendi.

Gösterilerin odak noktası ise Batı Kudüs’teki İsrail Meclisi oldu. Binlerce protestocu, Meclis önünde gerçekleştirilen kitlesel gösteriye katılmak için ülkenin dört bir yanından tren ve otobüslerle Batı Kudüs’e akın etti.

İsrail medyasındaki haberlere göre, Meclis çevresinde yaklaşık 100 bin kişi toplandı. İsrail polisi, Meclise açılan yollarda geniş güvenlik önlemleri aldı.

İsrail bayrakları, Netanyahu hükümetini eleştiren pankart, döviz, afiş taşıyan göstericilere, bando takımları eşlik etti. Göstericiler, burada “Demokrasi” ve “Utanın” şeklinde sloganlar attı.

Yaklaşık 1000 kişilik grup, Batı Kudüs’e giriş-çıkışı sağlayan merkezdeki yolu kapattı. İsrail polisi göstericileri alandan uzaklaştırırken taraflar arasında zaman zaman arbede çıktı. Polis, kısa süre sonra yolu tekrar trafiğe açtı.

İsrail polisi, hükümeti destekleyen aşırı sağcı protestocuların, yargı düzenlemesine karşı çıkan göstericilere şiddet eylemlerinde bulunma ihtimaline yönelik uyarıda bulundu.

Adalet Bakanı Yariv Levin, 5 Ocak’ta Yüksek Mahkemenin yetkilerini sınırlandıran ve iktidarın yargı atamalarında söz sahibi olmasını öngören bir “yargı reformu” planladıklarını duyurmuştu.

Ülke genelinde 13 haftadır on binlerce İsrailli hükümetin yargı düzenlemesine karşı kitlesel protestolar gerçekleştiriyor…