Norveç ; Casusluk Nedeniyle 15 Rus Diplomatı Sınır Dışı Etme Kararı Aldı!

Norveç, başkent Oslo’daki Rus Büyükelçiliğinde çalışan 15 diplomatı “casusluk yaptıkları” şüphesiyle sınır dışı etme kararı aldı…

Norveç Dışişleri Bakanı Anniken Huitfeldt, yaptığı açıklamada, kararın “Norveç’te Rus istihbarat faaliyetlerinin etki alanını daraltmak ve mücadele etmek, böylece ulusal çıkarları güvence altına almak için önemli bir önlem” olduğunu söyledi.

İstenmeyen kişi ilan edilen 15 Rus diplomatın kısa sürede ülkeden ayrılması gerektiğini vurgulayan Huitfeldt, “Norveç’e vize başvurusunda bulunan istihbarat görevlilerine vize vermeyeceğiz.” dedi.

Huitfeldt, hükümetin söz konusu kararı belirli bir olaya istinaden alıp almadığına dair detay vermeyerek, ülkenin İç İstihbarat Servisi PST’nin konuya dair gerekli açıklamayı yapacağını dile getirdi.

Sınır dışı edilen diplomatların faaliyetlerinin “diplomatik statüleriyle bağdaşmadığı” belirtilirken, Huitfeldt, “Sıradan diplomatlardan değil, diplomatik kisve altında faaliyet gösteren istihbarat görevlilerinden bahsediyoruz.” ifadesini kullandı.

Norveç’teki Rusya Büyükelçiliği ise kararı “Son derece düşmanca bir adım” olarak nitelendirerek, buna karşı “Misilleme” yapılacağını duyurdu.

NATO üyesi Norveç’in Kuzey Kutbu’nda, Rusya ile 198 kilometre uzunluğunda sınırı bulunuyor…