Taliban : Afgan Kadınların BM’de Çalışmasının Yasaklanması Ülkenin İç Meselesi!

Afgan kadınlar, Afganistan'ın Kabil şehir merkezinde nöbet tutan bir Taliban savaşçısı eşliğinde pazarda yürüyorlar. (Fotoğraf : AP/Ebrahim Noroozi)

Afganistan’da Taliban hükümeti, ülkedeki kadınların Birleşmiş Milletler (BM) ile çalışmasını yasaklaması nedeniyle BM’den gelen eleştirilerin ardından, söz konusu yasağın ülkenin iç meselesi olduğunu vurguladı…

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid bugün yaptığı açıklamada, kararın tüm taraflarca saygı duyulması gereken bir iç mesele olduğunu söyledi.

BM, Taliban’ın bu adımı BM tüzüğünü ihlal ettiği için kararı kabul edemeyeceğini açıklayarak, gerekli istişarelerde bulunup, faaliyetlerini gözden geçirirken tüm çalışanlarından 5 Mayıs’a kadar ofislere gitmemelerini istedi.

BM Afganistan Yardım Misyonu (UNAMA) tarafından dün yapılan açıklamada, ambargodan kaynaklanacak herhangi bir olumsuz insani etkiden Taliban hükümetinin sorumlu olacağı ifade edildi.

Mücahid ise yaptığı açıklamada, ülkenin bankacılık sektörüne yönelik yaptırımların körüklediği insani krizden ve Afganistan Merkez Bankası’nın yurtdışındaki varlıklarının dondurulmasından yabancı hükümetleri sorumlu tuttu.

Afganistan’daki ve dünyadaki bazı diplomatlar ve yardım yetkilileri, bağışçıların kadın personel olmadan programların uygulanması ve ülkedeki kadınlara ulaşmanın mümkün olmayacağı düşüncesiyle, Afganistan’daki insani yardım programına verdikleri desteği geri çekebileceklerinden endişe duyduklarını dile getirdi.

Taliban, Aralık ayında kadınların sivil toplum kuruluşları (STK) için çalışmalarını yasakladı…