Tayvan : Ada Çevresinde Çin’e Ait 24 Hava Aracı Ve 4 Gemi Tespit Edildi!

CH-4

Tayvan Savunma Bakanlığı, akşamdan bugün sabah saatlerine kadar Ada çevresinde Çin’e ait 24 askeri hava aracı ve 4 savaş gemisinin tespit edildiğini bildirdi…

Bakanlığın açıklamasında, 29 hava aracından 12’sinin, Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattını geçtiği ve Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi” (ADIZ) ilan ettiği sahada uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, 2 “J-10”, 4 “J-11”, 2 “J-16” savaş uçağı, “Y-8 ASW” tipi deniz devriye uçağı ile “TB-001”, “CH-4”, “BKZ-005” tipi askeri dronların, Tayvan Boğazı’ndaki itibari “orta çizgiyi” geçtiği ve ADIZ’ın güneybatı bölümüne uçtuğu bilgisi paylaşıldı.

Ada çevresinde tespit edilen 24 hava aracı ve 4 geminin, elektronik takip vasıtaları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği kaydedildi.

Bakanlık, 1 Mart’ta 25 askeri hava aracı ve 3 savaş gemisinin, 2 Mart’ta ise 25 askeri hava aracı ve 3 savaş gemisinin Ada çevresinde görüldüğü bildirilmişti.

Çin, ABD’nin önceki Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos 2022’deki ziyaretinden bu yana, Tayvan çevresindeki uçak ve gemi devriyelerini artırmış, Tayvan Boğazı’nı ayıran itibari “orta çizgi”yi geçtiği uçuşları düzenli hale getirmişti…