Tayvan Lideri Tsai : Silahlı Çatışma İki Taraf İçinde Seçenek Olmayacak!

Çin ile egemenlik ihtilafı içindeki Tayvan’ın lideri Tsai Ing-wen, Pekin yönetimine, silahlı çatışmanın iki taraf için de seçenek olamayacağı mesajını verdi…

Tsai, Ada’daki hükümetin devamı olduğunu öne sürdüğü, 1912’de kurulan “Çin Cumhuriyeti”nin yıl dönümünde yaptığı konuşmada, Tayvan Boğazı’nın iki yakası arasında barış ve istikrarın sağlanabilmesi için “İki tarafın karşılıklı uzlaşabileceği bir düzenlemenin” gereğine işaret etti.

Tayvan halkının demokrasi ve özgürlüğe bağlılığından ödün vermeyeceğini vurgulayan Tsai, “Pekin otoritelerine silahlı çatışmanın her iki taraf için de kesinlikle çözüm olmayacağını açıkça ifade etmek istiyorum” dedi.

Çin ile Tayvan arasında yapıcı etkileşimlerin sürdürülmesinin ancak Ada’nın siyasal sitemine saygı gösterilmesi temelinde olabileceğinin altını çizen Tsai, “Akılcılık, eşitlik ve karşılıklı saygı olduğu sürece, Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın sağlanabilmesi için Pekin otoriteleri ile karşılıklı uzlaşılabilir bir düzenleme bulabiliriz” ifadesini kullandı.

Tsai, sınırda kısıtlamaların gevşetilmesinin ardından Boğaz’ın iki yakasındaki insanlar arasında sağlıklı ve düzenli etkileşimlerin aşamalı olarak sürdürülmesini dilediklerini belirtti.

Öte yandan, Tsai, Pekin’in artan askeri tehditleri karşısında savunma harcamalarını artırdıklarını ve dışarıdan gelebilecek olası askeri tehditlere yanıt verebilmek üzere “Asimetrik savaş kapasitesini geliştirmeye yöneldiklerini” kaydetti…