Türkiye İle BAE Arasında Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması İmzalandı!

Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) bayrakları. (Fotoğraf : DS-)

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşma İmza Töreni programı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yapıldı. İmza töreni sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklaması yaptı…

İstanbul’da bir konuşma yapan Erdoğan, Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın ekonomik ve ticari ilişkileri yeni bir aşamaya taşıyacağını belirterek, ülkeler arasındaki ticaret hacminin 5 yılda 25 milyar dolara çıkmasını sağlayacağına inandığını söyledi.

İmza töreninde konuşan Erdoğan, anlaşmanın imzalanmasıyla iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin yeni bir döneme gireceğinin altını çizdi.

50 yıllık Türkiye-BAE ilişkilerinin sağlam temellere dayandığını söyleyen Erdoğan, “Mutabakat sayesinde mal ve hizmet ticaretinin önündeki engeller kalkacak, yatırımcı ve girişimcilerimizin faaliyetleri kolaylaştırılacak. Bu sayede Avrupa’dan Kuzey Afrika’ya, Rusya’dan Körfez’e uzanan bir ekonomik köprüyü sağlam temeller üzerine inşa edeceğiz.” dedi.

Ayrıca, Türkiye’nin güneyinde 6 Şubat’ta meydana gelen ikiz depremlerin ardından verdiği destek için BAE’ye şükranlarını dile getirdi…