Vladimir Putin : Rusya – ABD İlişkileri Derin Bir Krizden Geçiyor!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin açıklamalarda bulundu. (Fotoğraf : Reuters)

Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya’da göreve başlayan ABD ve Avrupa Birliği (AB) büyükelçilerinin de aralarında bulunduğu bazı büyükelçileri, güven mektuplarını almak üzere Kremlin Sarayı’nda kabul etti…

Putin, dünyadaki durumun basit olmadığına işaret ederek, “Bazen çözümsüz görünen ve genellikle devletlerin verimli etkileşimini engelleyen birçok çelişki birikti.” ifadesini kullandı.

Vladimir Putin, Rusya’nın ülkelerle yapıcı işbirliğine açık olduğunu dile getirerek, kimseden izole olmak istemediklerini ve ortakların ülkesi ile eşitlik ve karşılıklı çıkar prensipleri doğrultusunda ilişki kurmak istediklerini söyledi.

Kuzey Akım 1 ve 2 doğal gaz boru hatlarına yönelik sabotajın geçen yıl yapıldığına dikkati çeken Putin, Danimarka’nın olayla ilgili hususları ortaya koyacak bağımsız bir uluslararası komisyon kurma teklifini destekleyeceği umudunu paylaştı.

Rusya Devlet Başkanı, “Her iki ülke için de büyük öneme sahip Arktika dahil önemli uluslararası ve bölgesel konularda işbirliği donduruldu. Tüm bunların, iki halkın çıkarlarını karşıladığı söylenemez.” değerlendirmesini yaptı…

Rusya ile Norveç arasındaki ilişkilere de değinen Putin, bu ilişkilerin düşük seviyede olduğunu belirtti…